Kto som?

Kto som, čo som, Marek s veľkým nosom 🙂

Pochádzam z malebnej dediny Palárikovo na slovenskom juhu, ktorá sa pýši prekrásnym poľovníckym kaštieľom s anglickým parkom. 

Obec Palárikovo, kaštieľ v Palárikove, Palárikovčania, Palárikovský kaštieľ, www.palarikovo.com

Od narodenia tu žijem a teraz so svojou vlastnou rodinkou – sympatickou manželkou Jankou, sedemročným synom Marekom a malou štvorročnou Jankou.

Pri svojom rodinnom domčeku sa spoločne staráme o množstvo zeleniny a hlavne ovocia, aby sme mohli vyrábať rôzne domáce produkty a hlavne sirupy. Pravé domáce sirupy sú z vlastného dopestovaného ovocia a byliniek bez použitia priemyselných hnojív, pesticídov, herbicídov a fungicídov.

V šestnástich rokoch som utrpel nešťastný úraz ruky a táto nemilá udalosť mi zmenila život a najviac môj pohľad na zdravie človeka. No napriek tomu som dokázal svoj život chytiť za pačesy a robím to, čo ma baví a, myslím, že úspešne.

Vo svojej mladosti som sa  profesionálne venoval športu.  Nebol to futbal či hádzaná, ktoré boli dominantné v Palárikove, no  získal si ma volejbal. Postupne som sa dopracoval k tomu, že si ma vybrali do slovenského paralympijského tímu, a tak som reprezentoval Slovensko i obec až na paralympiádach, a to v Atlante v roku 1996, kde som s tímom získal striebornú medailu.

Kto som? strieborná medaila Atlanta 1996, marek Tomšík
Marek Tomšík – Strieborná medaila – X. letné paralympijské hry Atlanta 1996

Potom v Sydney v roku 2000, kde sa nám pošťastila bronzová.  Tento úspech bol pre mňa do života veľkým povzbudením a dodal mi elán do ďalších rokov. Už síce nepokračujem v tejto určite aj bohumilej aktivite, športu sa venujem už len rekreačne a raz za týždeň si zahrám volejbal so super partiou volejbalistov,  ale jednoznačne nezaháľam.

Kto som? bronzová medaila Sydney 2000, sydney paralympic game 2000, Marek Tomšík
Marek Tomšík – Bronzová medaila – XI. letné paralympijské hry Sydney 2000

Založil som si chránenú dielňu Vector, vyrábam v nej vtipné tričká a darčekové predmety a okrem toho sme sa dali s rodinkou na výrobu domácich ovocných a zeleninových výrobkov. Spolu s manželkou Jankou sme si v  roku 2019 povedali, že uskutočníme môj sen – zorganizujeme hudobný festival Lavórovica fest 2019.

Bolo to veľmi ťažké, no naša snaha sa podarila a festival bol veľmi úspešný.Plánovali sme aj ďalší ročník v roku 2020, no ako je asi každému jasné, pre koronavírus bolo podujatie preložené na nasledujúci rok 2021.

S mojou rodinkou sme stále v pohybe, v akcii. Nezaháľame, vyrábame vtipné tričká, darčeky a popritom pracujeme tiež v záhrade, kde treba polievať, okopávať, oberať ovocie. Samozrejme, vedieme k tomu i naše deti.

Teraz sme sa so synom Marekom dali na maľovanie svietnikov. Aj menších aj väčších. Vyberáme vhodné fľašky, vyzdobíme ich, dekorujeme ozdobným pieskom a vložíme do nich voňavú alebo repelentnú sviečku. Dievčatá nám pomôžu a takto spoločne vyplníme aj daždivé dni.

Takže kto som? Som obyčajný dedinčan, ktorý sa nevie nudiť. Lebo my sa nevieme nudiť. A  tak to má byť. Veď práca šľachtí človeka!

NAPÍSALI O MNE

Časopis FORBES: Bývalý paralympionik vedie rozmanitý rodinný biznis. Loptu vymenil za sirupy a sieťotlač

Časopis ŽIVOT: Akoby sa nič nestalo

Časopis BÁJEČNÁ ŽENA: Úspešný aj vinou úrazu

Naše NOVINY: Predstavujeme osobnosti Palárikova

KONTAKT

Marek Tomšík

0907063211

maja@majacreative.sk

https://www.blog.majacreative.sk